A férfi kerékpár a csípős időben is kiváló társ
A férfi kerékpár egész évben használatban lehet, azonban nem mindegy, hogy az időjárási viszontagságok hogyan alakulnak. Szélsőségesebb időjárás esetében jó tudni, mivel induljunk útnak. Számos típust különböztetünk meg, mint például a Mountain Bike, a Down-hill, a Trekking, vagy az Országúti. De folytathatjuk a sort tovább a City kerékpárokkal, ne feledkezzünk meg a Dirt, a Triál, a BMX, a Cross vagy a Cyclo-Cross változatokról sem.
A leginkább közkedvelt férfi kerékpár típusok, amelyek minden évszakban megállják helyüket
A Hegyikerékpár vagy mountain bike talán az egyik legismertebb férfi kerékpár. Masszív felépítése, és a vastag, tipikusan 26"-os kerekek alkalmassá teszik a terepen való biciklizésre, azonban hosszú távú országúti közlekedésre ezek a kerékpárok nem optimálisak.
Az XC vagy CC eredeti neve az angol cross country. Az XC kerékpároknál a kényelemmel szemben elsődleges szempont a minél kisebb tömeg, a meghajtás hatékonysága és a gyors mászást lehetővé tevő versenygeometria.
Az Enduro a hegyikerékpár egyik változata, átmenetet képez az MTB és a könnyű freeride gépek között. A durvább körülményeket és biciklizési stílust is elviselő kialakításból következően valamivel nehezebbek, mint a tipikus MTB férfi kerékpár, de a technikás és gyors ereszkedés mellett egy-egy könnyebb ösvény is megmászható velük.
A Downhill a hegyikerékpár sport extrém ága, ahol technikás, kövekkel, ugratókkal, letörésekkel tarkított, erősen lejtős terepen kell bringázni. Összteleszkópos gépezet, sok helyen megerősített váz, és duplavállas átütőtengelyes első villa a jellemző. Komfort- vagy városi tekerésre, vagy egy meredek hegyre felmenni alkalmatlanok.
A BMX egy kis kerekű, egysebességes racsnis hajtású, trükkökre, akrobatikára kifejlesztett általában férfi kerékpár. A 80-as években a gördeszkához hasonlóan ifjúsági divathullám épült rá. A név jelentése "Bicycle MotoCross". A trial szakág ősének tekinthető.
A City vagy városi kerékpár, kis távolságok megtételére, mindennapos városi használatra alkalmas, strapabíró és olcsóbb kerékpár.
Az Országúti legkönnyebb és leggyorsabb kerékpár. Vékony gumija, a váz és a kormány kiképzése, minimális légellenállása az országúton való gyors haladást teszik lehetővé. A "versenybicikli" szón általában ezt a típust értik.
Pálya (fixi) kerékpárok (fixik/pályakerékpárok) fő jellemzője, hogy nincs a hátsó tengelyükön szabadonfutó mechanika, nincs fékjük és általában egy áttételük van (egy hátsó lánckerék). Ha a hátsó kerék forog, a pedálok is a megfelelő irányba forognak vele együtt, nem lehet vele úgy gurulni, hogy pihennek a lábak.
A Trekking túrakerékpár, ami terep és az utcai gépek között helyezkedik el. Kényelmes és könnyű, így hosszú távú kirándulásokra igen alkalmas. Gyakran csomagtartóval, sárvédővel szerelik gyárilag.
A Cruiser Amerikában a 70-es évek környékén született női és kerékpár típus "beach cruiser", azaz "strandcirkáló" néven, ezzel utalva a tipikus felhasználási területre, eleinte olcsó tömeg bicikliként. A kialakításban a cruiser motorbicikliket utánozza a kormány és a váz formájában.
Az elektromos kerékpár megkönnyíti közlekedésünket a hűvösebb hónapok alatt is
Napjainkban a növekvő benzinárak miatt hazánkban is egyre népszerűbbek az elektromos kerékpárok, amelyből két kategóriát különböztetünk meg: Gázkarral szerelt agymotoros elektromos kerékpár vagy pedelec, azaz rásegítéses elektromos kerékpár.
A kényelem, gyorsaság és környezetbarát jellemzői mellett, az elektromos kerékpár további hatalmas előnye, hogy ha le is merül az akkumulátora, akkor is tovább tekerhetünk, mint egy normál biciklivel. Nehezebb, mint egy normál kerékpár, de alapvetően ugyanúgy tekerhető, tehát nem fog úgy leállni, mint egy autó, ami ha lerobban vagy kifogyott a benzin, akkor nincs tovább. Egy erősebb emelkedőn nem biztos, hogy fel tudunk tekerni, de ezen túl pontosan úgy használható, mint egy normál bicaj.