BICIKLIS SZEMÜVEG, FONTOSABB MINT GONDOLNÁNK!
Sokan sajnos nincsenek tisztában azzal, miért is viselünk biciklis szemüveget tekerés közben. Nem, bizony nem a divat miatt, nem is nagyzolási hóbort, vagy feltűnési viszketegség miatt. A szemünk bringázáskor nagyon sok hatásnak van kitéve, amik ellen védenünk kell, ezért sokféle szempontot kell figyelembe vennünk, amikor biciklis szemüveg vásárlására készülünk.
1. Biciklis szemüveg és az UV
Elsőként ott van a sokat emlegetett UV-sugárzás, de mellé azt is kiemelhetjük, hogy mennyire zavaró, amikor az embernek bringázás közben szemébe süt a nap. A napellenző részben megoldás erre a problémára, de sokszor garantáltan más szögből ér minket a nap, így nem tudjuk kivédeni.
Annyiban szerencsések vagyunk, hogy mára már szinte valamennyi gyártó napszemüvege hatásos az UV-sugarak ellen, ám torzításuk eltérő, a lencse tisztasága sem azonos, így hosszú távon árthatunk szemeinknek a napi pár órás szemüveghasználattal.
2. Sérülések elleni védelem a biciklis szemüveg esetén:
Eséskor a közvetlenül az arcunk/szemünk elé helyezett szemüveg újabb veszélyforrást jelenthet, hiszen egy nem erre a célra szánt darab akár már egy ág csapásától is eltörhet, sebeket ejtve vele az arcunkon.
Éppen ezért a sportolásra kifejlesztett szemüvegkeretek anyaga szilícium, magnézium, titán összetevőkkel ütés hatására nem törik, hanem csupán deformálódik, hiszen nagyon ellenálló és rugalmas. Ha emellé törhetetlen lencsét párosítunk, maximalizálhatjuk arcunk és szemünk védelmét.
3. Biciklis szemüveg szellőzése
Az izzadság sem barátunk bringázáskor. Hatására szemüvegünk elkezd az orrnyergen lefelé csúszkálni, és folyton igazgatni kell. A gyártók azonban erre is megtalálták a megoldást: nedvesség ellenére is tapadó gumírozással látták el a biciklis szemüvegeket nem csak az orrnyeregnél, hanem a szemüvegek szárainak végén is.
Emellett az is fontos, hogy ne párásodjon be a biciklis szemüveg lencséje, azaz a megfelelő szellőzés is elengedhetetlen.
4. Kényelmes biciklis szemüveg
Hogy kényelmes is legyen a szemüveg, olyat válasszunk, amit saját fejünkhöz tudunk igazítani, mert nincs két egyforma fejforma, hiába győzködnek az ismerősök, hogy nekik melyik extra-kényelmes, ha nekünk teljesen más az arcfelépítésünk.
Az állítható orrnyereg segít abban, hogy a szemüveg ne "feküdjön fel" búvárszemüveg módjára a csontozatunkra, és a szempilláktól is megfelelő távolságra tartsa a lencséket.
Kényelmi szempontból sokat dob a helyzeten a biciklis szemüveg állítható szárvége is. Ebben is megoszlanak a vélemények arról, hogy az egyenes szár, vagy a fül mögé hajlított-e a kényelmesebb.
5. Biciklis szemüveg alkalmazkodása az időjáráshoz:
Minden időjárási viszonynak megfeleljen: amennyiben bringázunk borús időben is, és szikrázó napsütésben, más-más lencsét érdemes használnunk,ezért olyan biciklis szemüveg lenne az ideális, aminek cserélhető lencséi vannak eltérő színekben.
Ennél is elegánsabb megoldás, ha fényre sötétedő lencséjű szemüveget viselünk, ekkor nem kell leváltani, ha hirtelen változik a fényviszony (pl. beérünk az árnyékosabb erdőbe), a szemüveg lencséje alkalmazkodni fog hozzá.
6. Dioptriázható biciklis szemüveg
Amennyiben a mindennapokban is szemüveget viselünk, bringázáshoz is olyat válasszunk, mely dioptriázható! Mára már ez is megoldott, a Rudy Project által gyártott, dioptriázható kerékpáros szemüveg tökéletes társ lehet azok számára, akiknek folyamatosan hordaniuk kell dioptriás szemüvegüket.
7. Minőségi biciklis szemüveg
Ha sokat használjuk bringás szemüvegünket -márpedig miért ne tennénk?-, akkor mindenképp olyanra essen a választásunk, ami magas minőséget képvisel, hosszú garanciális idővel, és amihez elérhető alkatrész-utánpótlás, így akár 12-15 évig is elkísérhet kalandozásainkon a kiszemelt szemüveg.
A Rudy Project kerékpáros szemüvegei épp ideálisak minden kerékpáros számára. Széles választékában mindenki megtalálhatja a számára megfelelő modellt, akár cserélhető lencsés szemüvegre vágyik, akár sötétedő lencsésre, vagy dioptriázhatóra, a Rudy Project minőségében megbízhatunk!