Férfi Fitness kerékpár
Férfi fitness kerékpár
Sok bringás vágyik egy olyan kétkerekűre is, amivel a mindennapi közlekedési eszközük mellett segíthetik az edzésüket. Akár a kardiózáshoz, amennyiben nem szeretik az edzőterem fülledt légkörét, és inkább a szabadba vágynak, vagy akár a futás és úszás mellé a triatlon részeként.
A férfi fitness kerékpár megjelenése előtt létezett egy olyan lehetőség, hogy a már meglevő bringájukat átalakíthatták. Mivel férfi fitness kerékpárnak még sok átalakítás után sem lenne alkalmas egy hegyi kerékpár, ezért az országúti kerékpárok, vagy a cross trekkingek számítanak a leginkább alkalmas modelleknek. Az országúti kerékpár hátránya a nagyon sportos üléspozíciója és kormánya lehet, mivel egy egyenes kormányos kerékpárrá alakítás a teljes váltás- és fékrendszer cseréjét is maga után vonná. Ésszerűbbnek tűnhet a cross trekking kerékpár félterep-mintázatú gumijait a létező legvékonyabb sima mintázatúra lecserélni, ebben az esetben azonban a teleszkópvillával, és a relatíve nagy tömeggel nem tudunk nagyon mit kezdeni.
A férfi fitness kerékpár lényege ugyanis az, hogy sportosan, gyorsan, mégis kényelmesen tudjunk kerékpározni, akár hobbi, akár sport célból használjuk is azt. A sokféle átalakítása alapján megvolt az a elképzelés, hogy milyen is legyen a férfi fitness kerékpár, ezt a gyártók nagy része egész egyszerűen oldotta meg: egyenes változatra cserélte le az országúti kerékpárok kormányát, a bringa többi részét azonban változatlanul hagyta. Ez azonban nem igazán tűnik jó ötletnek, ha a kevésbé sportos bringásokra gondolunk, hiszen számukra nem ideális választás sem ez a hajtásrendszer, sem a keskeny gumi.
Más gyártók az igényekkel együtt inkább újragondolták az egész problémát, és végül megszülethetett a férfi fitness kerékpár, melyet a praktikus, erős V-fék, merev villa, és a könnyű, mégis strapabíró alumínium vázkialakítás jellemez.
A gumi sima felületű, ami az országúti bringákhoz képest ballonosabb, de még mindig keskeny, így a fitness kerékpár megfelelően gyors, fürge, és egyúttal komfortos is.
A férfi fitness kerékpár sokoldalú, hiszen az edzéseken és a munkába járás lehetőségén túl akár teljesítménytúrákon is indulhatunk vele, amennyiben csomagtartót, sárvédőt, vagy akár kitámasztót rögzítünk a vázon és villán az erre a célra kialakított pontokra. A mindennapokban nem csupán munkába járáshoz használhatjuk, hiszen léteznek olyan szakmák, melyekhez pont a gyorsasága és kényelme jön kapóra, a futárok például remek munkaeszközre lelhetnek benne.
A legtöbb modell esetében a letisztult külsejéhez a vázon belül elvezetett, rejtett kábelezés is nagyban hozzájárul, ezzel növelve meg annak élettartamát.
Az egysebességes változat számít a legletisztultabb, és műszakilag legegyszerűbb megoldásnak, mint például egy régi Kellys Physio 10, ami már szinte beillik egy komfortos pálya-kerékpárnak is. A bringások és a gyártók a praktikus használatuk miatt azonban mégis inkább a váltós rendszereket részesítik előnyben, ezért inkább azok továbbfejlesztését tartották szem előtt.
Az egyszerűbb, trekking hajtásúak mellett ugyanúgy megtalálhatjuk az országúti kerékpárokról kölcsönzött váltásrendszereket is, az ezek között való választásban csupán az igényeink és az anyagi lehetőségeink jelenthetnek korlátot. Ezek a kétkerekűek már valóban a leggyorabb egyenes kormányos kerékpárok, de nagyobb edzettségi szint is szükséges használatukhoz, éppen emiatt. Ennek oka, hogy bár kompaktnak nevezett hajtómű került felszerelésre, még így is nagyobb lánckerekek vannak elől, mint egy trekking, vagy cross trekking hajtóművön, ezekhez párosítva egy országúti fogaskoszorú fokozatai sokkal közelebb vannak egymáshoz, mint egy komfortosabb trekking esetében, ezért haladósabb ugyan, de a tekerést mindenképpen nehezebbé teszi.