Férfi MTB 27,5”
MTB 27,5
A férfi MTB 27,5 egy versenyzésre született, ízig-vérig hegyikerékpár, de a nagyobb kerékméretű testvére miatt mára már némileg háttérbe szorult. Az az elképzelés jónak tűnt, miszerint a hosszú ideje töretlen népszerűségnek örvendő kisebb testvérét már le kéne cserélni valami modernebb verzióra, és helyette egy új, műszakilag és tudásban is fejlettebb modellt hozzunk létre. Az elődhöz képest a kerék átmérője számottevően nem nagyobb, így a vázának kialakítása, geometriája is a korábban megszokott maradhatott. Annyival azonban mégis másabb, hogy a gumi tapadófelületének növelése kanyarsebességben, fékezhetőségében és kigyorsításban előnyére vált. Az avatatlan szem is már észre veheti a különbségeket a 26-os és a MTB 27,5 között. Vagy mondhatjuk úgy is ,hogy a MTB 27.5 mellett egy 26os monti már gyerek méretűnek látszik.
A férfi MTB 27,5 felépítése
Az igényektől, felhasználási stílustól és pénztárcától is függően merev vázas, vagy rugós (úgynevezett összteleszkópos) kialakítású egyaránt lehet. A legegyszerűbb és legkönnyebb kialakításúak a hardtail, azaz merevfarú elrendezésűek. A beépíthető teleszkópvilla 100-140 mm közötti rugóúttal rendelkezhet, és az extra komfortot emellé a hátsó gumi ballonossága adhatja.
A gyors fejlődésnek köszönhetően egy eggyel nagyobb kerékméretű társa orozta el előle a versenyeken való szereplés lehetőségét, ezért a gyártók és fejlesztők a szélesebb, egyre speciálisabb igények szerint fejlesztik tovább. A már megszokott férfi MTB 27,5 külsőgumi-méretek mellett már az ún. férfi MTB 27,5+, azaz a BOOST rendszerűek is elérhetőek. Ez a kerékméret félúton helyezkedik el a hegyikerékpároknál szokásos, és az újabban fatbike-ként megismert extrém ballonos kerekű MTB-ok között. Az extrém kerékpárosok körében népszerű a szélesebb felületen található több kapaszkodóbütyök miatt, melyek plusz tapadást nyújtanak, de ők tudják igazán értékelni a nagyobb méret miatt alacsonyabb nyomáson használható külső gumikat is.
A férfi MTB 27,5 modellek szinte mindegyike tárcsafékkel felszereltek, a különbséget maximum a kedvező árú modellek mechanikus működtetésű tárcsafékek, és a hidraulikus tárcsafék között találhatunk. A fokozatok számát tekintve a 3x8 sebességes váltórendszerek mellett már olyan lehetőségeket is találhatunk, mint az 1x10-11 vagy 2x10-11, vagy az akár legújabbnak számító 1x12 fokozat. Az elől egy tányéros hajtóműveknél a lánc leesését a váltó nem tudja megakadályozni, hiszen nem került felszerelésre. Ezeknél a hajtóműveknél speciális fogkialakítású lánctányérokat alkalmaznak, melyek váltakozva keskeny és vastag fogakkal vannak ellátva, ezért lánc cseréjekor figyelni kell arra, hogy a láncot a megfelelő pozícióban tegyük fel.
Az összteleszkópos férfi MTB 27,5 kerékpárok széles felhasználói körnek nyújtanak alternatívát. Ezek lehetnek könnyű maraton vagy trail kerékpárok, all montain vagy ma már inkább enduro változatai, illetve az extrém lejtőzés szerelmeseinek a downhill. Emiatt a sokszínűség miatt ajánlani férfi MTB 27,5 biciklit egyszerre könnyű és nehéz feladat. A szerteágazó igények és lehetőségek miatt nehéz pontosan és jót ajánlani. Abból a szempontból könnyebb a dolgunk, hogy miként a 26-osnál megszokhattuk, a férfi MTB 27,5 is sokféle vázmérettel elérhető. Így lehetséges az, hogy a 165 cm és az akár 190 cm fölötti magasságú kerékpárosnak is bátran ajánlható a férfi MTB 27,5 adott típusa, pl. a trail kategóriából.
A férfi MTB 27,5 esetében a legkönnyebb a dolga kétségtelenül annak a felhasználónak van, aki versenyzéshez és kikapcsolódáshoz egyszerre keres kerékpárt. Ez azért lehetséges, mert vannak gyártók, akik bizonyos modelljeiknél lehetőséget kínálnak a 27,5 kerékméret mellett a 29-es kerekek használatára is. Ez főleg a férfi MTB 27,5+ modellekre jellemző, hiszen azok ballonosabb gumiméretei átmérőjükben szinte teljesen a 29-es gumimérettel egyeznek meg.