A FÉRFI KERÉKPÁR VÁSÁRLÁSÁNAK 3+1 SZEMPONTJA

A férfi kerékpár vásárlásának 3+1 szempontja A férfi kerékpár kiválasztása ma már ugyanolyan nehéz feladat az urak számára, mint a holgyeknek a kerékpárjukhoz illő ruházat és egyéb kiegészítő megtalálása.
A mai férfi kerékpárok választéka színben,felszereltségben és árban is igen nagy. Régen egyszerű feladat volt a jó esetben egyféle színben és felszereltséggel kapható kerékpárok "közül" választani, de a mai technikai újításoknak köszönhetően, a sokféle felhasználási mód és felszereltség nagyon nagy választékot eredményezett.
1. A FÉRFI KERÉKPÁR VÁZA
Legfontosabb szempont a felhasználási terület kiválasztása, amíg ez nincs meg, addig nem tudunk támpontot adni a méretek kiválasztásához.
Ezt nagyon meg kell fontolni, mert később a kerékpározás örömét és akár egészségünket is veszélyeztetheti a rosszul megválasztott bringaméret.
A férfi kerékpárok vázméretei széles skálán mozognak, így akár két méteres magassághoz is találhatunk sportos férfi kerékpárt, de az alacsonyabb férfiak is találhatnak számukra megfelelő méretű kerékpárt.
A felhasználási kör és vázméret kiválasztása mellett lényeges szempont a váz anyaga is, és bizony a férfiak is szeretnek többféle szín közül választani.
Megfelelő vázméret kiválasztása országúti férfi kerékpároknál történhet az oldalunkon található méretválasztási segédlettel, ám a MTB-nál, trekkingeknél, cross trekkingeknél nagyon fontos az átlépési magasság betartása! Ez azt jelenti, hogy a felső vázcsőnek az ágyéktól legalább 2 ujjnyira kell lenni.
2. A FÉRFI KERÉKPÁR FELSZERELTSÉGE
A vázméret és a szín mellett lényeges szempont a kerékpár felszereltsége is. Amikor kiválasztjuk a felhasználási kört, ez azt is meg fogja határozni, mennyire mélyen kell a zsebünkbe nyúlni. Érdemes józan ésszel végiggondolni, mert egy akciósan vásárolt közép-felső, vagy felsőkategóriás kerékpár későbbi fenntartása is drága mulatság lehet.
Ebben segít a legtöbb gyártó "team" felszereltségű kerékpárjaival, ami a versenyzők design-ját követve, de a középkategória mérsékeltebb árait, és ezáltal alacsonyabb üzemeltetési költségeit ígéri.
- Városban, rövid távra jó választás lehet az 1 sebességes kontrás vagy agyváltós (3-7 sebességi fokozat) hajtással szerelt férfi kerékpár, ezekre az egyszerűbb karbantarthatóság és tartósság jellemző.
- Hosszabb távra, túrázáshoz vagy sportoláshoz érdemes a láncváltós hajtásrendszert választani, mivel ezeknek a hasznos sebességfokozat-tartománya jóval nagyobb, mint az agyváltós férfi kerékpároknak.
3. A FÉRFI KERÉKPÁR KERÉKMÉRETEI
Az országúti és crosstrekking túrakerékpárok kerékméretei nem változtak az idő folyamán, ezért ezek esetében továbbra is a vázméret és a felszereltség lehet döntő a választásban.
Nagyobb fejlődés inkább a MTB férfi kerékpároknál tapasztalható: legalább 5-féle kerékméret közül választhatunk kerékpározási stílusunk, magasságunk és pénztárcánk figyelembevételével.
A gyártók mai álláspontja szerint hagyományosnak nevezhetőek a 24"-es és 26"-os (24x1,95 ; 26x2,1) kerékméretű férfi kerékpárok, ezek leginkább a tinédzserek, és extrém alacsony férfiak belépő kategóriájú kerékpárjai.
Sport célra 27,5" (27.5x2.3) és 29" (29x2.2) kerékméret közül érdemes választani, figyelembe véve stílusunkat és fizikai adottságunkat (magasság).
Ennek a két méretnek létezik a boost, azaz szélesebb, ballonosabb (jellemzően 2.8-3.0) változata, mely inkább az extrém kerékpározáshoz ajánlott.
Érdemes megemlíteni, mivel egyre népszerűbbek, az ún. fatbike-ok, melyek kerékátmérője szintén 26" (4.8-5.8), de a gumik ballonossága extrém mértékű.
3+1. A FÉRFI KERÉKPÁR ÉS A SÚLY
- A kerékpáros tömege
A legtöbb gyártó a kerékpáros és férfi kerékpár súlykorlátját széles tartományban adja meg. Ajánlásaik szerint azon kerékpárjukat, amit 100 kg-os maximális súlykorláttal ajánlanak, 120 kg-os vagy nehezebb vásárlóink is használhatják, elfogadva azt, hogy a forgó/kopó alkatrészek sűrűbb ellenőrzést és cserét igényelnek.
A versenyzésre szánt férfi kerékpároknál a súlykorlátok ennél szigorúbban vannak megjelölve, de ott a felhasznált anyagok is érzékenyebbek, miközben könnyebbek is előző társaiknál.
- A férfi kerékpár tömege
Mindenki a legkönnyebb kerékpárra vágyik, ami néha értelmetlenül drága... Egy középkategóriás MTB jellemzően 13,5-14 kg körül van, míg egy túratrekking kerékpár 16-18 kg között.
Ezek a súlyadatok sokaknak álmatlan éjszakákat okoznak, de szerencsére ezt az igényt nem feltétlenül csak egy vastag pénztárcával lehet kielégíteni. A férfi kerékpár súlyából faragni legkönnyebben nem a dizájnos karbon kiegészítőkkel érdemes (kormány, nyeregcső, kulacstartó, titán csavarszettek), hanem a kerékkel!
Fizikából tudjuk, hogy a forgó tárgyak középpontjától legtávolabbi részek tömege a legkritikusabb, ez a kerékpárnál értelemszerűen a gumik: ez az az alkatrész, amit felgyorsítunk és lelassítunk. Egy alumínium kormányhoz képest egy karbon kormány 100 g-os különbsége még nem érezhető, de ugyanez a 100 g a keréken megspórolva már menettulajdonságait tekintve is azonnal észrevehető!