Egészséget nem vásárolhatsz, de kerékpárt igen!

Blog cikkek

Izgalmas terepek elektromos kerékpár társaságában!

Berguson
Berguson
Izgalmas terepek elektromos kerékpár társaságában!

Ha valaki terepen szeretne kirándulni az elektromos kerékpár hátán, azt Magyarországon nem tehetjük meg akárhol. Számos szabályt kell betartanunk, a hegyikerékpározás nem a kezdők terepe: a szintkülönbségek és a természetes talaj speciális kerékpárt és speciális tudást igényel. Az érvényben lévő jogszabályok szerint nem lehet bárhol nekiugrani egy hegyi útvonalnak.

Hová induljunk elektromos kerékpár hátán?

A jelzett kerékpárutakról alapvetően az adott területhez tartozó erdőgazdaság honlapján tudunk tájékozódni. Például az Ipoly Erdő Zrt. honlapján részletes tájékoztatást kaphatunk arról, hogy a Börzsönyben hol és pontosan mely útvonalakon lehet elindulni az elektromos kerékpár hátán. A hegységen 65 km hosszúságú jelzett kerékpár útvonal fut át. Térképek sajnos nincsenek az útvonalról, de részletes leírás, valamint az erdészeti utak listája, amelyek bringázásra alkalmatlanok, megtalálható. 

A Pilisi Parkerdő Zrt. Pilis Bike útvonalain már közel 600 kilométernyi jelzett túraútvonal várja az elektromos bicikli szerelmeseit a Pilisben, a Visegrádi- és a Budai-hegységben is. Ezekről az útvonalakról részletes tájékoztatás található a honlapjukon. 

A Bükkben 350 kilométer jelölt útvonalat találhatunk, amely igazán izgalmas az elektromos kerékpár társaságában, az egyik legszebb útvonal Felsőtárkány és Szarvaskő között, és visszafelé vezet. Ha szerencsénk van, útközben a Vörös-kő völgyi időszakos, évente két-három hónapig, az olvadás után aktív karsztforrás iható, kristálytiszta vizével frissíthetjük fel magunkat. 

Emellett a Karancs-Medves-vidéken is ellátogathatunk elektromos bicikli kíséretében egy 63 kilométeres túraútvonalra, a „Medvés Kör”, amely 1413 méternyi szintkülönbséget tartogat. 

A Bakonyban szintén találhatunk néhány izgalmas, elektromos bicikli hátán jól bevehető jelzett túraútvonalat, például Eplényben, a Kab-hegy környékén és Várpalota térségében.

A Zemplénben BOLDOGKŐ és Regéc vára között tekerhettek a nem mindig könnyű terepen, a túrát pedig TOKAJBAN, kulináris élményekkel és remek borral zárhatjátok. 

A Mátrában Kékestetőtől Mátrafüredig fut a 7 kilométeren 600 méteres szintkülönbségű, mindössze 2-4 méter széles pálya. SOPRONBAN a Lővér kempingtől indul a 2013-ban kialakított, 11 kilométeres, 300 méter szintkülönbségű terep.

A szabályok betartása kiemelten fontos ezen a terepen

Fontos alaposan tájékozódni mielőtt az elektromos kerékpár hátán útra kelünk, a legpontosabb információk a terep bringázásról alapvetően két törvényben találhatóak meg: az erdőtörvény (2009. évi XXXVII. törvény az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról), valamint az előzőnél jóval szigorúbb természetvédelmi törvény (1996. évi LIII. törvény a természet védelméről).

Az erdőtörvény értelmében az állami és helyi önkormányzati tulajdonú erdőkben kerékpározhatunk, és csak a megfelelő jelzésekkel ellátott turistautakon. Itt is csak akkor, ha nincs érvényben rendkívüli korlátozás.

Védett és fokozottan védett természeti területeken különösképpen érvényes, hogy a kijelölt turista- és kerékpárutakat nem szabad elhagyni az elektromos bicikli használatakor, hiszen az óvatlan letérők védett növényeket pusztíthatnak el, és akár a talajeróziót is fokozhatják a sziklás terepeken, különösen a downhill kerékpározás esetében.