BRINGÁS CIPŐ, A STABIL, ÉS BIZTOS PEDÁLOZÁSHOZ
Amióta létezik kerékpársport, azóta léteznek a speciális bringás cipők is. Minden stílusnak, kerékpározási formának megvannak a saját igényei, így nagyon sokféle kialakítású, tudású és áru kerékpáros cipő létezik a piacon. A speciális igények és az igen széles paletta miatt felsorolásuk és elemzésük nagyon hosszadalmas lenne, ezért most csak azokat az alap dolgokat vesszük sorra, melyek minden bringás cipőre érvényesek.
1. MI A FELADATA A BRINGÁS CIPŐNEK?
Bármilyen megoldással csatlakozik is a cipő a kerékpár pedáljához, legfontosabb feladata az, hogy a kerékpáros hajtásenergiáját veszteség nélkül továbbítani tudja a hajtásrendszer felé.
Speciális cipő hiányában legtöbben sportcipőjüket húzzák fel tekeréshez, amiknek puha, hajlékony talpuk van, ez futáshoz, túrázáshoz tökéletes, de bringázáshoz hosszú távon nem alkalmas, mivel a pedálra ráhajolva megterheli a talpat, ezért ajánlott a pedál hajtását elősegítő, kifejezetten erre a célra kialakított, merev talpú cipő beszerzése.
2. MIÉRT, ÉS KIKNEK AJÁNLJUK A BRINGÁS CIPŐKET?
- Hobbi kerékpárosként már rövid gyakorlás után megtapasztalhatod, milyen érzés ugyanakkora erőbedobással gyorsabban, messzebbre jutni.
- Ha kerékpártúrát tervezel, sokkal kényelmesebbé válik számodra a hosszú út.
- Amennyiben a profik és versenyzők közé tartozol, elengedhetetlen a sokkal jobb teljesítmény elérése érdekében!
3. BRINGÁS CIPŐK TÍPUSAI - A TELJESSÉG IGÉNYE NÉLKÜL
Arról már írtunk, miért is érdemes mindenkinek biciklis cipőt használni: azért, hogy kényelmesen járjon munkába, vagy eredményesebb legyen a versenyek során, stb. Arról azonban még nem ejtettünk szót, milyen típusai vannak ezeknek a bringás cipőknek.
Ma már szinte minden kerékpározási stílushoz beszerezhető speciális kerékpár, és ugyanez igaz a kerékpáros cipőkre is.
Eszerint léteznek:
- Trekking cipők
- MTB cipők
- Országúti cipők
- Spinning / Fitness cipők
- Extrém sportokhoz való cipők
- Hideg elleni cipők
- Szandál formájú bringás cipők
4. BRINGÁS CIPŐK ZÁRÓDÁSA
Ezen típusok között rögzítésük/ záródásuk szerint is különbséget teszünk. A kerékpáros cipő egyik legfontosabb feladata, hogy stabilan tartsa a lábat, mert segítségével - és a megfelelő típussal - kihasználható pedálozáskor a húzóenergia is.
- Legegyszerűbb típusok a fűzős változatok, melyeknél azért a balesetek elkerülése végett kialakítottak a gyártók egy kis zsebet a fűzővégek elrejtésére.
- Továbbfejlesztett változatuk a fűzős-tépőzáras, mely rögzítését tekintve még mindig inkább fűzős típus, mert a tépőzár funkciója a baleset elkerülése, azaz a fűzős rész takarása.
- A tépőzáras rögzítésű változatok már sokkal stabilabban tartják a lábat, de még mindig lazábbak a versenyzőknek szánt csatos változatoknál.
- A gyors fel-levétel és a mozgásmentes stabil tartás igénye megkövetelte a gyártóktól az újfajta rögzítési rendszer kifejlesztését, így jöttek létre az úgynevezett csatos rögzítésű bringás cipők, a síbakancsok mintájára.
- Minden versenyző célja a maximális teljesítmény a lehető legminimálisabb súlyfelesleg mellett, ez az igény megjelenik a bringás cipőknél is, ezért a "nehéz" csatos rendszert úgynevezett tekerős-damilos rendszerre cserélték.
5. BRINGÁS CIPŐK MÉRETEZÉSE
Érdemes a kerékpáros cipőkből legalább 1 számmal nagyobbat venni, mert kerékpározás közben a láb körülbelül fél számnyit dagad.
A legtöbb gyártó egy adott típuson belül kialakított női illetve férfi modelleket is, és előfordulnak az adott méreteken belül keskenyebb, illetve szélesebb lábfejkialakításúak is.
6. BRINGÁS CIPŐ KARBANTARTÁSA
Tisztításához, ajánljuk a Holmenkol termékcsaládot, melynek mosószerei kimondottan a speciális anyagú kerékpáros ruhákhoz és cipőkhöz lettek kifejlesztve. Impregnáló spray-jét használva a cipők megtartják a szennyeződés- és víztaszító tulajdonságaikat.