Miért olyan közkedvelt az elektromos kerékpár?
Az elektromos kerékpár (vagy e - kerékpár) az utóbbi években rohamos népszerűségnek örvend - és nem véletlenül. Egy ilyen “modern csoda” a hagyományos kerékpár használatával szemben számos előnnyel rendelkezik, ezzel széles körű felhasználást és előnyöket kínálva a felhasználóik számára.
A kerékpár, ami fitté tesz és a környezetet is kíméli
Az elektromos kerékpár (és természetesen a hagyományos kerékpár is) környezetbarát alternatívát jelent az autózással szemben. A közlekedés okozta szennyezés és a szén-dioxid kibocsátás csökkentése érdekében egyre többen választják az elektromos kerékpárokat a rövid távú utazásokhoz. Ez nem csak a levegőminőséget javítja a városokban, hanem hozzájárul a fenntarthatóbb közlekedési rendszerek kialakításához is.
Mindkét típusú kerékpár pozitív hatással van a személyes egészségre is. Bár egy elektromos kerékpár esetében a motor segít a pedálozáskor, a felhasználóknak még mindig aktívan részt kell venniük a mozgásban. Ez az óvatos fizikai aktivitás is jótékonyan járulhat hozzá a testedzéshez, az állóképesség javításához és a jó közérzethez.
Az egyik legfőbb előny talán egy elektromos kerékpár esetében egy hagyományos kerékpár teljesítményéhez hasonlítva a kényelem és az egyéni teljesítmény szabályozása. A motor segítségével a felhasználók könnyedén kelhetnek át a dombosabb terepeken is, így egyszerűbben tekerhetünk az erős szélben is, hosszabb távokat megtéve anélkül, hogy túlzott erőfeszítéseket teszünk. Ezzel párhuzamosan a motor teljesítményét általában különféle szinteken lehet beállítani, így a felhasználók az aktuális fizikai állapotuknak és a környezeti feltételeknek megfelelően szabályozhatják az rásegítési szintet.
A jó beállítások a hagyományos kerékpár használatát is megkönnyíthetik
A kerékpár, mint közlekedési eszköz és szabadidős tevékenység, rendkívül sokoldalú és jelentős előnyöket hordoz magában elektromos rásegítés nélkül is. Használatának számos pozitív hatása van egyénileg is, azonban közösségépítő hatása is kiemelkedő, környezetvédelmi szempontjairól nem is beszélve.
A kerékpár használata elősegíti a városok fenntarthatóbbá tételét. Kevesebb gépjármű használatával csökkennek a forgalmi torlódások és a zajszennyezés, miközben javul a levegőminőség és a városi életminőség.
A megfelelő vázméret kiválasztását a felhasználási terület határozza meg. Széles skálán mozognak a vázméretek a minden kerékpár esetében, ennek köszönhetően akár a 2 m-es magasság sem jelenthet akadályt.
A kerékpár felszereltsége szintén meghatározó szempont, amit a felhasználási kör kiválasztása és az árfekvés von maga után. Egy közép-felső, vagy akár egy felsőkategóriás kerékpár például, amelyet esetleg akciósan vásárolunk elsőre jó ötletnek tűnhet, a későbbi fenntartása viszont akár anyagi akár nehézségeket is okozhat.
Rövid távon, városi használatra az 1 sebességes, kontrás, vagy agyváltós (3-7 sebességi fokozat) hajtással felszerelt kerékpár ideális választás, ezek egyszerűen karbantarthatók és módfelett tartósak.
Hosszabb távra, túrázásra, vagy sportoláshoz már a láncváltós hajtásrendszer (vagy elektromos kerékpár) választása ajánlott, mivel az agyváltós modellekhez képest a hasznos sebességfokozat-tartománya jóval nagyobb.
Összességében mind a hagyományos kerékpár, mind az elektromos kerékpár számos olyan előnnyel rendelkezik, ami kiterjed a környezetvédelemre, az egészségre, a gazdaságosságra és az egyszerű közlekedési lehetőségekre egyaránt.