Egészséget nem vásárolhatsz, de kerékpárt igen!

Blog cikkek

Szeld át a legszebb síkságokat kerékpár hátán!

Berguson
Berguson
Szeld át a legszebb síkságokat kerékpár hátán!

A kerékpár használata napjaink egyik legkedveltebb szabadidős tevékenysége, nem csoda, hiszen a bicikli hátán elképesztő helyekre juthatunk el, miközben egészségünket is megőrizzük. Magyarországon rengeteg festői szépségű tájjal találkozhatunk, azonban nem mindenki kedveli a nagy emelkedőket, vagy éppen lejtőket. Ezért nézzük, melyek a legkedveltebb útvonalak kerékpár hátán, ha sík terepre vágyunk!



Kerékpár hátán egy igazi álom: a Wenckheim kerékpárút, az Év Kerékpárútja 2023-ban

Nehézségi szintje könnyűnek mondható, hossza 23 km. Átlagos tempóban 2 óra 30 perc alatt teljesíthető. Mindössze 46 méter szintemelkedés, 43 méter szintcsökkenés tapasztalható a távon, ahol a Körös-vidék csodálatos építményeit, természeti képződményeit tekinthetjük meg. 

A Wenckheim grófi család évszázadokkal ezelőtt elkezdte építeni az Alföldnek ezt a szeletét, hogy kaland legyen kerékpár hátán a síkság. Nemrégiben nyerte el mai formáját, és azonnal meg is telt élettel. Az útvonalon az Ó-Körös Gerlai-holtága fölött a kerékpár hátán átgurulva érkezünk meg a Wenckheim család örökségének első pontjához Gerlára. A kastélyparkban tett sétánk után a pósteleki kastélyrom vár, de a fák üde zöldje megadja a romantikus keretet. 

Békéscsabán ellenkező irányban indulva a bicikli hátán délre fordulunk a halásztavak felé, ahol a madárlesről nézelődhetünk. Az út fénypontjaként jutunk el Szabadkígyósra, a grófi család teljesen felújított kastélyához, amely az Alföld igazi gyöngyszeme. Az Év Kerékpárútja mellett a Körös-Maros Nemzeti Park is vár ránk a Kígyósi-puszta egyedi világával.

Ha bicikli, irány a Tisza-tavi bringás kör, ami garantáltan nem okoz csalódást!

A Tisza-tó Magyarország egyik legjobban kedvelt bringás célpontja: a körülbelül 70 kilométeres kis kör nagy része rendes kerékpárút, amin a legkisebbek is biztonságban kerekezhetnek. Nagyjából 3 és fél óra alatt teljesíthető.

Magyarország második legnagyobb tava, a Tisza-tó a kiskörei erőmű duzzasztógátjának köszönhetően jött létre, egy gyönyörű és természetes környéket alakítottak itt ki vadvízi világgal. A 127 négyzetkilométeres vízfelületet számtalan erdős sziget, holtág, csatorna és nádas teszi változatossá. A tavat szegélyező gyönyörű galériaerdők védett természeti értéket képeznek, a fürdeni vágyók számára pedig a szabadstrandok kínálnak nyáron népszerű pihenőhelyeket. A Hortobágyi Nemzeti Park részét képező Tisza-tó az UNESCO-világörökség része.

A kerékpáros infrastruktúra folyamatosan fejlődik, így egyre nagyobb élményt jelent a körbetekerni a tavat kerékpár hátán. A 2020-ban átadott szakasz és kerékpáros híd megépítése óta ez a kör az ország egyik legjobb és legbiztonságosabb kerékpárútja, ahol a sík terepnek köszönhetően a kezdő bringások is jól érzik magukat.

A Szigetköz és a Mosoni-sík határán szintén csodás látnivalók várnak bicikli társaságában

Az Észak-Dunántúl sík vidékein vezető túra egy napot vesz igénybe, nehézsége közepes. A táv maga 54 km, mely 5 óra alatt teljesíthető.

A kellemes túra átvezet a Mosoni-Duna hídján, Győrzámolyig az aszfaltos kerékpárút helyett a szintén aszfaltos töltést kellemesebb környezetben visz erdők és szántóföldek mellett, a folyó mentén. A kanyarulatokat követve ezután áttérhetünk a kerékpár útra, melynek egy szakasza az EuroVelo Európai Kerékpárút-hálózat része. A Mosoni-Dunán átkelve szántóföldek mellett, sík szakaszon élvezhetjük a bicikli társaságában a tájat.

Ez a táj a Mosoni-síkság, a Fertő-Hanság medence és a Rábaköz találkozási pontja, ahonnan könnyű szakasz vezet Kunsziget felé. Az utolsó kerékpár szakaszt újra a természet közeli, Mosoni-Duna nyomvonalán haladó kerékpárúton tesszük meg, és a Jedlik Ányos hídon átkelve érkezünk vissza Győrbe.

Ha kerékpár hátára pattanva, síkságon szelnénk át a tájat, bármelyik útvonal tökéletes választás lehet, egy átlagos bicikli társaságában is egyszerű és könnyen teljesíthető táv lehet.