TREKKING BICIKLI, AVAGY A HOSSZABB UTAK IDEÁLIS BRINGÁJA
A trekking bicikli jó szolgálatot tehet, ha nagyobb távot kell megtennünk, vagy a munkába járást szeretnénk megkönnyíteni, esetleg egy hétvégi kiruccanáshoz keresünk megfelelő kerékpárt. A trekking bicikli mindegyik esetben jó választás. Gyárilag szerelt praktikus kiegészítőivel és komfortos nyergével nem érezzük egyik tevékenységünk közben sem kompromisszumnak. Az alábbiakban bemutatjuk, mi mindent érdemes dióhéjban tudni a trekking bicikli kapcsán.
TREKKING BICIKLI, AVAGY A HOSSZABB UTAK IDEÁLIS BRINGÁJA.
1. TREKKING BICIKLI FELÉPÍTÉSE
Többféle árkategóriájú trekking bicikli kapható, melyek közül kedvünkre válogathatunk, természetesen pénztárcánk tartalmának figyelembevételével. Külsőre, kialakításában, üléspozíciójában még nem lehet sok különbséget észrevenni a különböző árfekvésű trekking biciklik között, ám közelebbről megnézve sok lényeges dologban térnek el egymástól. Ilyenek például: váz anyaga, fék- és hajtásrendszer, teleszkópvilla, plusz extra kiegészítők.
♦BELÉPŐ KATEGÓRIÁJÚ TREKKING BICIKLI
általában acélvázas, de már egyre inkább lehet találni alu vázasat is. Mivel olcsó rugós villát kapott ez az egyszerűbb kivitelű bringa, a gyártók többsége már bizonyos modelljeit jobb minőségű merev villával is kínálja. Ballonosabb gumival szerelve tovább javítható a kerekezés élménye vele.
♦KÖZÉPKATEGÓRIÁBAN
található trekking bicikli már alkalmasabb gyermekülés, vagy nagyobb mennyiségű csomag rászerelésére is. Ezek a modellek lezárható mozgású teleszkópvillát kaptak, és 3x8 / 3x9-es váltórendszert, némelyik pedig tárcsaféket is.
♦A FELSŐKATEGÓRIÁS TREKKING BICIKLI
már sok kényelmi extrával, és a versenyzőktől ismert fék- és váltórendszerrel szerelve sokunk álma lehet.
2. TREKKING BICIKLI FELSZERELTSÉGE
Minden trekking bicikli alapfelszereltségéhez hozzátartozik a sárvédő, csomagtartó, kitámasztó, és persze a KRESZ-nek megfelelő világítás.
A városi tekeréskor és túrák alkalmával rendkívül praktikus sárvédő már egy könnyű, alu-plastic alkatrész. A csomagtartók kialakítása és "tudása" tér el egymástól a különböző modellek esetén.
- Az egyszerűbb bringák acél csomagtartói is 25 kg-ig terhelhetőek, épp úgy, mint alu társai, viszont oldalra rögzíthető nagyobb túratáskák felszerelésére nem alkalmasak. Ennek az az oka, hogy az acél csomagtartó egy igen egyszerű, 1 vagy 2 pálcás lábbal lett ellátva, míg az alumínium minden válfaja megakadályozza a táska beszorulását a küllők közé extra sínnel, vagy egy plusz kerettel.A csomagtartót a rajta található konzol segítségével felszerelhetjük világítással.
- Nagy népszerűségnek örvend az agydinamó, ami a régi típusú, dörzshajtású dinamóhoz képest sokkal csendesebb és hatékonyabb, és ami még fontosabb: időjárás-függetlenebb.
- Szintén rendkívül praktikus és kényelmes találmány az alkonyatkapcsolós első lámpa, ami egyszerre kapcsolja mind az első, mind a hátsó világítást, valamint az ezekbe épített állófény funkció.Az első lámpába épített USB csatlakozó és az agydinamó segítségével tölthetjük menet közben is a navigációs készülékünket, vagy mobiltelefonunkat.
- Mivel már nagyon sokféle pumpaméretet lehet kapni, az egykor alkalmazott pumparögzítő szem mostanra különlegességgé vált, így csak elvétve találhatunk vele.
TREKKING BICIKLI MÁSKÉPP
Mivel sokfélék a kerékpárosok, így sokféle igény is előfordulhat a trekking biciklivel kapcsolatban, ami a felszereltséget, tudást illeti. Egy országútis egészen másképp, más szempontok alapján választaná ki a saját trekking bringáját, mint egy MTB-os, mindketten a saját stílusukhoz és elképzelésükhöz viszonyítanák. Az elképzelésük eléréséhez sokszor csak sűrű kompromisszumok árán lehetne eljutni, ezért sok gyártó próbálja a különböző stílusokat egy kerékpárban ötvözni.
Így jött létre a nagyon praktikus gravel kerékpár is. Geometriáját tekintve az országúti biciklihez áll közel, de a keményebb tereptől sem kell tartanunk vele, hála a jól eltalált felszereltségének.